Bölgesel

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı: 'Biz birlikte büyük ve güçlü bir aileyiz' Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı: “Biz birlikte büyük ve güçlü bir aileyiz”
Başkan ve Rektör lösemili çocuklarla Başkan ve Rektör lösemili çocuklarla
Başkan 'Beyaz Masa'da: 'Alo, ben Hilmi Güler' Başkan ‘Beyaz Masa’da: “Alo, ben Hilmi Güler”
Zonguldak'ta 10 Kasım Atatürk'ü anma töreni düzenlenecek Zonguldak’ta 10 Kasım Atatürk’ü anma töreni düzenlenecek
Ortahisar ilçesinin 3'te 2'si çipli kimlik kartını aldı Ortahisar ilçesinin 3’te 2’si çipli kimlik kartını aldı
Rektör Bilgiç ve ekibi 7,2'lik deprem anını yaşadı Rektör Bilgiç ve ekibi 7,2’lik deprem anını yaşadı
Ordu'da, Başkan Güler faturayı kesti! Ordu’da, Başkan Güler faturayı kesti!
Bölgesel Haberleri

Selçuk Bayraktar,: “AKINCI yuvadan ayrıldı”

Selçuk Bayraktar, AKINCI'nın dışarıya çıkmak için yapılan hazırlık aşamasını paylaştı. Üzeri branda ile örtülen AKINCI'nın yanında tüm ekip asker selamı verdi.

Kadınların teknoloji destekçisi Teknosa oldu

12 yıldır 'Kadın için Teknoloji' projesiyle kadınların dijital okur-yazar olmasına destek veren Sabancı Holding iştiraklerinden Teknosa, Türkiye'nin 'ilk ve tek' dijital kadın zirvesi Dijital Topuklar'ın bu yıl da teknoloji sponsoru oldu. 1 Kasım tarihinde İTÜ Maçka Kampüsü'nde #cüretet teması ile dördüncü kez düzenlenecek etkinlikte, dijital çağda toplumsal cinsiyet eşitliliği, girişimciliğin görünmeyen zorlukları, şefkatli liderlik, yeni nesillerin teknolojiyle ilişkisi gibi birçok konu, alanında etkili isimlerle, tüm gün süren paneller ve söyleşiler üzerinden ele alınacak.

Yurtta hava durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun güney doğusu ile Ordu, Van ve Samsun'un doğu ilçelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Marmara, İç Ege ve İç Anadolu ile Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde yer yer pus ve sis bekleniyor.

Trafik Kazaları Can Alıyor

Doğu Karadeniz’de 2019 yılının 9 ayında trafik kazalarında 57 kişi hayatını kaybetti, 5 bin 775 kişi yaralandı.

Balıkçılar, sezondan beklediklerini bulamıyor   

    Palamut, istavrit ve çinakop balığı geçen yıla göre çok düşük avlanıyor, ucuz hamsi balıkçıların yüzünü güldürmüyor     

PKK, HDP önünde eylem yapan Ayşegül Biçer’i kızları üzerinden tehdit etti   

 Çocuğunun dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemi başlatan Biçer:     "O kadar alçak yüzleri var ki, beni iki kız çocuğumla tehdit ediyorlar"   

Kadının para ödememek için yaptığı davranış pes dedirtti

Mardin’de bir kadın, yediği tatlının parasını ödememek için saçından kopardığı kılları, baklavanın içine koydu. Olay, Kemal Sunal’ın rol aldığı Meraklı Köfteci filmindeki sahneyi akıllara getirdi.

Zorluoğlu’ndan Genç’e ‘Hayırlı olsun” ziyareti

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'i makamında ziyaret etti.

Trabzon’daki ören yerleri ve müzelere ziyaretçi sayısında artış

Trabzon'da ören yerleri ve müzelere ziyaretçi sayısında geçen yıla oranla artış gösterdi. Geçen yıl üzere ören ve müzelere ziyaretçi sayısı 880 bin olurken bu yılın 9 aylık döneminde ziyaretçi sayısı 943 bin rakamına ulaştı.

Sınır hattında hayat normale döndü

Mardin’in Nusaybin ilçesi ile Suriye’nin Kamışlı kentindeki sınır hattında hayat normale dönerken, rejim güçlerine ait bayrakla Türk bayrağının yan yana dalgalandığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan - Pence görüşmesi başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'i kabul etti

Sosyal medyada fenomen olma isteği 'paylaşım hastalığını' doğuruyor

Sosyal medya üzerinden doğruluğu kesin olmayan bilgilerin paylaşılmaması uyarısında bulunan İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Yeni Medya Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Deniz Akçay, 'Fenomen olma dürtüsü ilk ve sürekli paylaşım yapma hastalığını doğuruyor. Doğruluğundan emin olunmayan çarpıtma haberleri sosyal medyada paylaşmayın. Hızla gelişen bilgi iletişim teknolojileri özellikle yapay zek teknolojisi de akla yatkın ve herkesi ikna edebilecek düzeyde haber yazabilir hale gelmiştir. Toplum olarak bilgi kirliliği yapan yani sahte görüntü, yalan haber, bilgi ve belgelerle içerik üreten trolleri ve gerçeğe yakın haber üretebilen yapay zek teknolojilerini farkında olmamız son derece önemli' diye konuştu.

'GELENEKSEL MEDYADAN TEYİT EDİN'

Bilgi kirliliğine yönelik farklı kaynaklardan yararlanılması gerektiğini aktaran Dr. Akçay, 'Öncelikle geleneksel medyanın dijital platformlarından ve güvenirliliği yüksek haber sitelerinden haberi teyit etmeyi bir davranış alışkanlığı haline getirebiliriz' ifadelerini kullandı.

'MEDYA OKURYAZARLIĞI EĞİTİMİ ÖNEMLİ'

Bilgi kirliliğinden korunmak için yeni medya okuryazarlığı eğitiminin sadece okullarda öğrencilerin değil toplumun tüm kesiminin alması gerektiğini savunan Akçay, 'Toplumda paniğe ve korkuya sebep olabilecek haberleri paylaşmadan önce kişi, bu paylaşımın toplumu psikolojisini negatif yönde etkileyebileceğini göz önünde bulundurup öncelikle doğruluğundan emin olmak için haberi farklı güvenilir kaynaklardan araştırmalıdır. Unutmamalıyız ki sosyal medya gelip geçici değil hayatımızda sürekli yer alacak bir olgudur bu yüzden de etiğe uygun kullanmayı öğrenmeliyiz' dedi.

'SOSYAL MEDYA TROLLERİNİN EN GÜÇLÜ OLDUĞU DÖNEM'

Seçim, savaş, ekonomik kriz, terörle mücadele gibi bir ülkenin tüm vatandaşlarını ilgilendiren ortak konularda sosyal medya trollerinin harekete geçtiğini belirten Psikiyatri Uzmanı Onur Okan Demirci ise, 'Bu tür olaylar gerçeği yansıtmayan paylaşımların yayılması için en uygun zemini oluşturduğundan bunu fırsata çevirmek isteyenlerin tam olarak bekledikleri andır. Tüm toplumu ilgilendiren konularda insanların da bu konulara olan ilgileri her zamankinden daha fazla olduğu için daha önce dikkat çekmeyen paylaşımlar çok daha dikkat çeker ve ciddiye alınır bir hale bürünürler. Toplumsal hassasiyetin artışı ve algıda seçicilik ile mevcut konu ile ilgili paylaşımların doğru veya yanlış olmasına bakılmaksızın yaygınlaşmasına ve ciddiye alınmasına neden olur' diye konuştu.

Sosyal medya trollerinin böyle durumlarda vatandaşların hassas oldukları noktaları hedef aldığını ifade eden Demirci, 'Yaratılan öfke duygusu sayesinde troller paylaşımlarının çok geniş kitlelere ulaşmasını hedeflerler. Bazı kişilerce basit bir şaka amaçlı üretilmiş paylaşımlar bile toplumsal durumlarda şaka özelliğini yitirerek oldukça ciddiye alınmasına neden olur. İnsan psikolojisi, toplumsal olaylardaki tüm paylaşımları yaşanmakta olan olayın mevcut ciddiyetine göre değerlendirmektedir. Bu psikolojinin vermiş olduğu açıktan yararlanmak isteyen sosyal medya trolleri halkı yönlendirmede önemli rol oynarlar' ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Biz insani konularda herkesten hassasız"

“Suriyeli Kürt kardeşlerimiz evlerine döndüğü zaman demografi mi değişecek? Böyle bir amacımız olsa bunu yapmayız”

ABD'li Della Miles, Barış Pınarı Harekatı'na destek için Suriye sınırında

  Sanatçı Della Miles Suriye sınırındaki Akçakale’ye geldi     

Caminin elektrik ve suyunu kullanan kişi 10 TL bırakıp helallik istedi   

   İmamdan helallik isteyen kişi: "Hocam caminin prizini 5 dakika kullandım, şadırvandan da 2-3 litre su kullandım hakkınızı helal edin"     

Toplam 1218 haber.