Kültür Sanat

Sümela'da 4 yıldır süren restorasyonun gizli kahramanları Sümela’da 4 yıldır süren restorasyonun gizli kahramanları
UNESCO Listesine giren 'Islık Dili' için çalıştay düzenlendi UNESCO Listesine giren ‘Islık Dili’ için çalıştay düzenlendi
20 bin adet 'Pepeçura' kısa sürede tükendi 20 bin adet ’Pepeçura’ kısa sürede tükendi
Yücel: 'Sadece Türkiye'de uygulanan yapay zeka sistemini 6 ay içinde dünyaya açacağız' Yücel: “Sadece Türkiye’de uygulanan yapay zeka sistemini 6 ay içinde dünyaya açacağız”
500 yıllık efsaneye göre, 650 rakımda kayık yaptılar 500 yıllık efsaneye göre, 650 rakımda kayık yaptılar
Çakallı'da saklı tarih Çakallı’da saklı tarih
145 yıllık cami, ziyaretçiler tarafından ilgi odağı olmaya aday 145 yıllık cami, ziyaretçiler tarafından ilgi odağı olmaya aday
Mozart'ın 11 yaşında bestelediği eseri İlyun 11 yaşında çalacak Mozart’ın 11 yaşında bestelediği eseri İlyun 11 yaşında çalacak
'Sinema düzenlemesi izleyici mağduriyetini engelleyecek' 'Sinema düzenlemesi izleyici mağduriyetini engelleyecek'
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Beşiktaş'ta etkinliklerle kutlanacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Beşiktaş’ta etkinliklerle kutlanacak
Uygur kardeşlerin 'Marko Paşa' müzikali seyirciyle buluştu Uygur kardeşlerin 'Marko Paşa' müzikali seyirciyle buluştu
'Yeniden Doğuş' operası yeniden sahnelenecek ’Yeniden Doğuş’ operası yeniden sahnelenecek
Samsun'da halk kültürü araştırılıyor Samsun’da halk kültürü araştırılıyor
Kültür Sanat Haberleri

Altın oranlı Zeytinlik evlerinin tarihi araştırıldı

Giresun'un Zeytinlik Semtinde 19. yüzyıldan kalan tarihi evlerde, inşa edildiği tarihten bu yana, kimlerin yaşadığı tespit edilerek mübadelede yaşanan göç hikayeleri araştırıldı.

Görele Modern Kütüphane Projesi için imzalar atıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Görele Belediyesi tarafından, Görele'ye yapılması planlanan modern Kütüphane binası için sözleşme imzalandı.

Tarihi Taşhan restorasyonunun sonuna gelindi

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde bir dönem ticaret merkezi bir dönem ise cezaevi olarak hizmet veren tarihi Taşhan restorasyonunda sona gelindi.

Giresun'da eski eğitimci 53 yıllık kütüphanesini satışa çıkardı

Giresun’un Görele ilçesinde yaşayan 67 yaşındaki Emekli Eğitimci yazar Hayrettin Günay, 53 yıllık kütüphanesini satışa çıkardı.

Giresun Valisi Ünlü, AA'nın düzenlediği "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı

Giresun Valisi Enver Ünlü, Anadolu Ajansınca (AA) düzenlenen "Yılın Fotoğrafları" oylamasına katıldı.

Giresun Belediyesi sanatsal faaliyetleri sosyal medyaya taşıdı

Giresun Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü, Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle sanatsal faaliyetlerini sosyal medya üzerinden çevrim içi canlı yayın yaparak gerçekleştiriyor.

TARİHİ ÜÇ KALE İÇLER ACISI HALDE!

Milattan önceki dönemlerde yapılan ve bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış, konumları açısından geçmiş yüzyıllarda stratejik öneme sahip olan ve Tirebolu’ya ismini veren üç kale; Saint Jean, Bedrama ve Andoz Kalelerinin hali bölge halkı ve görenleri üzüyor.

Sümela’da 4 yıldır süren restorasyonun gizli kahramanları

Türkiye'nin inanç turizmi yönünden önemli merkezlerinden birisi olan Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'nda restorasyon çalışmaları zorlu coğrafi koşullarda sürdürülüyor. 4 yıldır süren restorasyon çalışmalarının en riskli kısmını oluşturan kaya temizliğini yapan dağcılar Sümela Manastırı'ndaki restorasyonun gizli kahramanları dikkat çekiyor.

UNESCO Listesine giren ‘Islık Dili’ için çalıştay düzenlendi

Giresun'un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy köylülerince yüzyıllardır kullanılan ve köylüler arasında 'Kuş Dili' olarak bilinen 'Islık Dili'nin UNESCO Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine kaydedilmesine ilişkin olarak 'Islık Dili' Koruma Eylem Planı Revizyon Çalıştayı düzenlendi.

20 bin adet ’Pepeçura’ kısa sürede tükendi

Rize Merkez Muhtarlar Derneği tarafından bu yıl 2.'si düzenlenen 'Pepeçura Festivali' sağanak yağmura rağmen geniş bir katılımla gerçekleşti.

Yücel: “Sadece Türkiye’de uygulanan yapay zeka sistemini 6 ay içinde dünyaya açacağız”

Dünyanın en büyük yapay zeka konferansı olarak kabul edilen 'AIWorld Conference' Boston'da düzenlendi. Konferansın ilk ve tek Türk konuşmacısı olan BAU Global Başkanı Enver Yücel, '2 yılda yapay zeka temelli öğretime geçtik. Sadece Türkiye'de uygulanan sistemi, 6 ay zarfında bütün dünyaya açacağız' dedi.

500 yıllık efsaneye göre, 650 rakımda kayık yaptılar

Giresun'da denizden 650 rakımlı köyde bir efsaneden yola çıkılarak yapılan kayık ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

Çakallı’da saklı tarih

Samsun-Ankara kara yolu Çakallı mevkisinde bulunan üç tarihi eser, ziyaretçilerini bütün ihtişamıyla karşılıyor.

145 yıllık cami, ziyaretçiler tarafından ilgi odağı olmaya aday

Sinop'un Türkeli ilçesine bağlı Hacı köyü Köseretaşı Mahallesi'nde 145 yıl önce Gürcüler tarafından inşa edilen tarihi Köseretaşı Camisi, ziyaretçiler tarafından ilgi odağı olmaya aday.

Mozart’ın 11 yaşında bestelediği eseri İlyun 11 yaşında çalacak

6 aylıkken piyanoyla tanışan, absolut kulağa sahip 11 yaşındaki İlyun Bürkev, yarın Mozart'ın 11 yaşında bestelediği Piyano Konçertosu'ndan bir bölümünü Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile birlikte çalacak.

'Sinema düzenlemesi izleyici mağduriyetini engelleyecek'

Kültür ve Turizm Bakanlığı 'Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik' Resmî Gazete'de yayımlandı. Yönetmeliğe göre sinemalarda halk günü haftada ikiye çıkarılıyor. Yine aynı yönetmelikle çocukların korunması amacıyla yapılan yaş sınıflandırması, uluslararası uygulama kriterleri ve uzman görüşleri çerçevesinde yeniden düzenlendi. Düzenlemeyle reklam süreleri de 10 dakikayla sınırlandırıldı. Ayrıca filmler öncesinde en az üç dakika ve en fazla beş dakika fragman gösterimi zorunlu hale getirildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Beşiktaş’ta etkinliklerle kutlanacak

Beşiktaş Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 96. yılını etkinliklerle kutlayacak.

Uygur kardeşlerin 'Marko Paşa' müzikali seyirciyle buluştu

Duayen tiyatro sanatçısı merhum Nejat Uygur'un uyarladığı 'Marko Paşa' müzikali Başakşehir Belediyesi'nin kültür sanat sezonu kapsamında sahnelendi. Uğur Babürhan'ın yönettiği oyunda Süheyl ve Behzat Uygur, Emine Ün, Uğur Babürhan, Lidya Ersemiz, Aylin Çakın, Kahraman Sivri ve Ethel Mulinas rol aldı.

’Yeniden Doğuş’ operası yeniden sahnelenecek

Milli Mücadele'nin 100. yılına özel yazılarak sahneye konulan 'Yeniden Doğuş' operası yeniden sahnelenecek.

Toplam 131 haber.